Včelia materská kašička a jej benefity pre zdravieVčelia materská kašička a jej benefity pre zdravie

Za tvorbu včelej materskej kašičky sú zodpovedné tzv. včely robotnice, ktoré majú veľmi kľúčovú a zodpovednú úlohu, nevyhnutnú k správnemu fungovaniu včelieho úľa. Nie nadarmo sa teda najmä u našich susedov často hovorí prirovnanie – si pilný jako včela. Robotnice včeliu kašičku vyrábajú za účelom toho, aby ňou kŕmili svoju kráľovnú, trúdy a čerstvo narodené včelie larvy, ktoré takúto výživu nevyhnutne k svojmu správnemu vývoju potrebujú. Zaujímavosťou je, že materská kašička je tvorená z výťažkov žliaz týchto robotníc, ktoré jej dodávajú jedinečné vlastnosti pre reprodukciu buniek a urýchľovanie rastu.

kŕmenie lariev

Vďaka tomu, že takouto potravou sa kŕmi aj včelia kráľovná, dokáže produkovať veľké počty vajíčok a zároveň žije aj oveľa dlhší čas než iné „obyčajné“ včely. Jedinečné vlastnosti včelej materskej kašičky preto zaujali aj mnohých vedcov, ktorí po jej preskúmaní zistili, že jej zloženie má až priam zázračné účinky. Vrátane veľmi priaznivých účinkov pre samotné včielky, má však včelia kašička úžasný vplyv aj pre zdravotný stav ľudí, pričom na zdravie vplýva hneď niekoľkými benefitmi.

včelí úľ

Z toho dôvodu sa postupne materská kašička začala zaraďovať aj vo forme liečiva do mnohých výživových doplnkov, vitamínov, farmaceutických výrobkov a taktiež aj do telových a kozmetických produktov. Známa je hlavne pre svoju jedinečnú silu podpory imunitného systému a silné antibakteriálne a antioxidačné účinky. Vrátane toho však podporuje rýchlejšie hojenie rán, omladzuje a vyživuje pokožku, lieči zápaly, má priaznivý vplyv na trávenie a funkciu niektorých dôležitých orgánov a mnoho iných prospešných výhod pre zdravie. V prípade, že by ste mali záujem o zaobstaranie včelej materskej kašičky, predaj sa uskutočňuje buď priamo od niektorých včelárov alebo si môžete zakúpiť konkrétny výživový doplnok či iný produkt s jej obsahom, podľa toho na aký účel ju chcete použiť.